Sony K55S20M2 | Bravia 2 II 55" TV - LED - 4K Ultra HD - HDR - Google TV
SKU K55S20M2
The Sony BRAVIA 2 II 55" TV delivers a quality viewing experience with its X1 processor that optimizes images for detailed 4K rendering and vibrant colors.
- 4K X1 processor for intelligent image enhancement.
- 4K Ultra-HD resolution for exceptional detail.
- HDR for extended dynamic range.
- Google TV for easy access to streaming content.
Characteristics
Brand Sony
Product series Bravia 2 II
Image Aspect Ratio 4K
Bluetooth Bluetooth 4.2
Ethernet Yes
Standard VESA mount 300 x 300mm
Image
Screen Size 55"
Standard Refresh Rate 60 Hz
Audio
Audio formats Dolby Audio, Dolby Atmos, DTS Digital Surround
Output Power 10 W + 10 W + 5 W + 5 W
Computers
Processor Type 4K Processor X1
Input / Output
USB 2 (side)
Other
Package weight 24 Kg (52.9 lb)
Dimensions with stand 48.25 x 29.13 x 13.63" (in French)