LG 55QNED85AUA | 55" Television - UHD 4K - QNED85A Series - 120Hz - Processor IA a8 4K Gen2 - Black
SKU 55QNED85AUA
- MiniLED 4K display with QNED technology for dynamic colors.
- a8 AI Gen2 processor automatically optimizes every scene.
- 120Hz refresh rate.
- Local Dimming Pro for precise contrasts and deep blacks.
- Compatible with HDR10 and HLG.
- Game Dashboard with dedicated player options.
- Intuitive, customizable webOS 25 interface.
Characteristics
Brand LG
Product series QNED85A
Bluetooth BT 5.3
Speaker 2.0 channels
Standard VESA mount 300 x 300
Image
image processor a8 AI Processor 4K Gen2
Display resolution 3840 x 2160
Screen Size 55"
Standard Refresh Rate 120 Hz
Audio
Output Power 20 W