Sony BRAVIA XR83A80L | 83" Smart TV - OLED - A80L Series - 4K Ultra HD - HDR - Google TV
SKU XR83A80L
Smart TV A80L Series | 83" - OLED - 4K Ultra HD - HDMI 2.1 4K - 120hz - HDR - Cognitive XR Processor - Google TV - Bluetooth - Dolby Vision - XR 4K Upscalling - XR HDR Remaster - XR OLED Contrast Pro - XR Triluminos Pro - XR OLED Motion (120 native) - Automatic Low Latency Mode (ALLM) - VRR - Gaming Mode - 4K/120 fps - Light color sensor - Automatic HDR mode - BRAVIA CORE Calibrated mode - Bravia Sync - Acoustic Auto calibration - 3D surround sound - Acoustic Center Sync - Integrated Chromecast - Voice Zoom 2 - Compatible with Bravia CAM camera - Voice remote control
Characteristics
Brand Sony
Product series A80L
Image Aspect Ratio 4K
Bluetooth Bluetooth 4.2
Ethernet Yes
Standard VESA mount 400 x 400 mm
Image
Screen Size 83"
Standard Refresh Rate 120 Hz
Audio
Audio formats Dolby Audio, Dolby Atmos
Output Power 20 W + 20 W + 10 W + 10 W
Computers
Processor Type Cognitive Processor XR
Input / Output
USB 1 (side) and 1 (bottom)
Dimensions
Weight 92.6 lbs
Other
Package weight 130 lbs
Dimensions with stand 74.02 x 42.2 x 16.85" Dimensions
package dimensions 77.5 x 47.13 x 8.63 inches
HDMI In 4 (1 side, 3 bottom)
Dimensions 72.83 x 42 x 2.09" Dimensions
HDR (High Dynamic Range) Compatible with HDR10, HLG, and Dolby Vision
Weight with stand 95.9 lbs
RS-232C input 1 (below)
Speaker type Acoustic Surface Audio+
Composite video input Hybrid with S-Centre x1 speaker input (side, mini plug)
Frame color Titanium Black
HDMI 2.1 4K Yes, 4K, 120 Hz, eARC, VRR, ALLM