Samsung QN85Q8FAAFXZC | 85" TV Q8F Series - QLED - 4K - 120Hz - Quantum HDR+ - Samsung QN85Q8FAAFXZC
The Samsung QLED 85" Q8F TV delivers a premium viewing experience with its Q4 AI Gen1 processor. Its vibrant color QLED display and OTS Lite adaptive sound system create a natural immersion. Elegant Air Slim design and smart features complete this magnificent TV.
- 120Hz refresh rate (Up to 144Hz).
- 100% colorimetric volume.
- Automatic game mode (ALLM).
- SolarCell remote control.
Characteristics
Brand Samsung
Product series Q8F
Color 100% Color Volume
Image Aspect Ratio 4K
Bluetooth Yes, 5.3
Ethernet 1 Ethernet port
Available languages English, French, Spanish
Standard VESA mount 600 x 400
Image
image processor Q4 AI Gen1 Processor
Contrast (ratio) Dual LED
HDR 10, HDR 10+, HLG HDR 10+ (ADAPTIVE)
Display resolution 3840 x 2160
Screen Size 85"
Standard Refresh Rate 120 Hz (up to 144 Hz)
Computers
Operating System Tizen Smart TV
Input / Output
HDMI 4
USB 2
Dimensions
Weight without stand 39.8kg
Other
Package weight 52.3kg
package dimensions 2059 x 1200 x 171
Autoplay mode Yes (ALLM)
HDR (High Dynamic Range) Quantum HDR+
Smart features Apple Airplay, Samsung Daily+
Samsung TV plus Yes
Dimensions without stand 1900.9 x 1086.1 x 26.9
Motion technology Motion Xcelerator 144Hz
Fashion film Yes
Speaker setup 20W, 2.0 channels