Samsung QN83S85FAEXZC | 83" Television - S85F Series - OLED - 4K - 120Hz
- NQ4 AI Gen2 processor with intelligent enhancement.
- 120Hz refresh rate for optimum fluidity.
- Color Booster Pro technology for vivid colors.
- Adaptive sound with OTS Lite and Q-Symphony Pro.
- Compatible with Alexa and Google voice assistants.
- Intuitive Tizen system for easy access to content.
Characteristics
Brand Samsung
Product series S85F
Display Screen Type 4K OLED
Image Aspect Ratio 4K
Bluetooth Yes, 5.3
Streaming Service Samsung TV Plus
Available languages English, French, Spanish
Image
image processor NQ4 AI Gen2 processor
Contrast (ratio) Self-illuminating pixels
HDR 10, HDR 10+, HLG HDR 10+ (ADAPTIVE/GAMING)
Screen Size 83"
Standard Refresh Rate 120 Hz
Audio
Compatible with virtual assistants Yes
Computers
Operating System Tizen Smart TV
Input / Output
HDMI 4
USB 2
Compatibility
VESA compatibility 400 x 300
Dimensions
Weight without stand 32.9kg
Other
Package weight 45.8kg
FreeSync Yes
package dimensions 2,024 x 1,245 x 217
Viewing angles Wide Viewing Angles
HDR (High Dynamic Range) OLED HDR
HDMI 2.1 4K Yes
Smart features Apple Airplay, Samsung Daily+, Samsung Now
eARC Yes
Dimensions without stand 1849 x 1059 x 34.9
Motion technology Motion Xcelerator 120Hz
Speaker setup 20W, 2.0 channels