LG OLED83G5WUA | Television 83" 4K OLED - 120Hz - G5 Series - Processor IA a11 4K Gen2 - Black
SKU OLED83G5WUA
- 4K OLED screen with self-illuminating pixels for perfect blacks.
- a11 AI Gen2 processor with intelligent 4K upscaling.
- 120Hz refresh rate (up to 165Hz VRR).
- Dolby Vision, HDR10 and HLG compatible.
- Ultra-fast response time (less than 0.1ms).
- Game Dashboard with optimized game modes.
- Intuitive, responsive webOS 25 system.
- Wall bracket Boxed.
Characteristics
Brand LG
Product series G5
Display Screen Type 4K OLED
Image Aspect Ratio 4K
Bluetooth Yes, 5.3
Image
image processor a11 AI Processor 4K Gen2
Screen Size 83"
Standard Refresh Rate 120Hz (Up to 165Hz)
Audio
Compatible with virtual assistants Alexa (built-in), Google Assistant
Number of channels 4.2-channel
Audio formats Dolby Atmos and DTS:X
Input / Output
USB 3 (2.0)
Other
Package weight 54.5 kg
package dimensions 2050 x 1210 x 253
Multi View Yes
Remote control Magic remote control
Wi-Fi Yes (Wi-Fi 6E)
Audio output 60W