LG OLED83C5PUA | Television 83" 4K OLED - 120Hz - C5 Series - Processor IA a9 4K Gen8 - Black
SKU OLED83C5PUA
- 4K OLED screen with self-illuminating pixels for perfect blacks.
- a9 AI Gen8 processor with intelligent 4K upscaling.
- 120Hz refresh rate (up to 144Hz VRR).
- Dolby Vision, HDR10 and HLG compatible.
- Ultra-fast response time (less than 0.1ms).
- Game Dashboard with optimized game modes.
- Intuitive, responsive webOS 25 system.
Characteristics
Brand LG
Product series C5
Display Screen Type 4K OLED
Image Aspect Ratio 4K
Bluetooth Yes, 5.3
Ethernet 1 entry
Characteristics Compatible with USB cameras and room-to-room sharing
Standard VESA mount 400 X 400
Image
image processor a9 AI Processor 4K Gen8
Screen Size 83"
Standard Refresh Rate 120 Hz (up to 144 Hz)
Audio
Compatible with virtual assistants Alexa (built-in), Google Assistant
Number of channels 2.2-channel
Audio formats Dolby Atmos and DTS:X
Input / Output
USB 2 (v 2.0)
Other
Package weight 44.4 Kg
package dimensions 2050 x 1210 x 253
HDMI In 4
HDR (High Dynamic Range) Dolby Vision / HDR10 / HLG
HDMI eARC Yes
HDMI 2.1 4K Yes
Multi View Yes
Remote control Magic remote control
Wi-Fi Yes (Wi-Fi 5)
Audio output 40W