LG OLED83B5PUA | 83" 4K OLED Television - 120Hz - B5 Series - Processor IA a8 4K Gen2 - Black
SKU OLED83B5PUA
- 4K OLED screen with self-illuminating pixels and vibrant colors.
- a8 AI Gen2 processor intelligently optimizes every image.
- Smooth 120Hz native refresh rate for movies and games.
- Dolby Vision, HDR10 and HLG compatible for enhanced contrast.
- Ultra-fast response time (less than 0.1ms) ideal for gaming.
- Game Dashboard with dedicated player options.
- Simple, intuitive webOS 25 interface.
Characteristics
Brand LG
Product series B5
Display Screen Type 4K OLED
Image Aspect Ratio 4K
Bluetooth Yes, 5.3
Ethernet 1 entry
Characteristics Compatible with USB cameras and room-to-room sharing
Standard VESA mount 400 X 400
Image
image processor a8 AI Processor 4K Gen2
Screen Size 83"
Standard Refresh Rate 120Hz Native
Audio
Compatible with virtual assistants Alexa (built-in), Google Assistant
Number of channels 2.0 channels
Audio formats Dolby Atmos and DTS:X
Input / Output
USB 2 (v 2.0)
Other
Package weight 37.9kg
package dimensions 1990 x 1200 x 187
HDMI In 4
HDR (High Dynamic Range) Dolby Vision / HDR10 / HLG
HDMI eARC Yes
HDMI 2.1 4K Yes
Multi View Yes
Remote control Magic remote control
Wi-Fi Yes (Wi-Fi 6)
Audio output 20W