Samsung QN85QN990FFXZC | 85" Smart TV QN990F Series - Neo QLED 8K - Neo Quantum HDR 8K Pro - Quantum Matrix Pro
- Giant Neo QLED 8K screen (85" visible) with anti-reflective coating.
- New NQ8 AI Gen3 processor with advanced 8K AI upscaling.
- Quantum Matrix Pro technology for exceptional contrast.
- Immersive 120W sound in 6.4.4-channel configuration with OTS Pro.
- Q-Symphony Pro compatible for integration with soundbars.
- HDR 8K Pro and Motion Xcelerator 120Hz (Up to 4K 240Hz) for optimum fluidity.
- Wide viewing angle for a perfect image from every angle.
- Wireless One Connect box up to 10 meters.
Characteristics
Brand Samsung
Product series QN990F
Image Aspect Ratio 8K
Bluetooth Yes, 5.3
Ethernet Yes
Standard VESA mount 600 x 400
Image
Contrast (ratio) Quantum Matrix Pro Technology
Display resolution 7680 x 4320
Screen Size 85"
Standard Refresh Rate 120Hz(Up to 4K 240Hz)
Audio
Compatible with virtual assistants Yes
Computers
Processor Type Neural Quantum Processor 8K
Input / Output
USB 3
Dimensions
Weight without stand 42.7 kg
Other
Package weight 70.2kg
FreeSync FreeSync Premium Pro
package dimensions 2052 x 1254 x 220
Autoplay mode Yes (ALLM)
HDR (High Dynamic Range) Neo Quantum HDR 8K Pro
Speaker type 6.2.4CH
Mobile to TV - Screen Mirroring, DLNA Yes
Multiroom Yes
HLG (HYBRID LOG-GAMMA) Yes
Micro Dimming Ultimate 8K Dimming Pro
TV to Mobile - Screen Mirroring Yes
SmartThings Yes
Samsung TV plus Yes
ConnectShare Yes
Dimensions without stand 1877.4 x 1067.1 x 13.3
4K@144Hz Gameplay Yes