Samsung QN85QN80HAFXZC | 85" TV - QN80H Series - 4K 144Hz - HDR10+
SKU QN85QN80HAFXZC
Original price
• Pantone-certified Quantum Dot technology for 100% color volume.
• NQ4 AI Gen 2 processor with intelligent 4K AI upscaling.
• Native 144Hz gaming with 240Hz DLG, FreeSync Premium Pro, and ALLM.
• Vision AI Companion with generative wallpapers and real-time translation.
• HDR10, Adaptive HDR10+, and Filmmaker Mode for creative fidelity.
• Dual-band Wi-Fi 6E with AirPlay 2 and a built-in Gaming Hub.
• Four HDMI 2.1 ports with eARC and Q-Symphony for soundbars.
Characteristics
Brand Samsung
Product series QN80H
Bluetooth Yes
Speaker 2 channels
Characteristics Art Store
Available languages English, French, Spanish
Image
Contrast (ratio) Mega Contrast
HDR 10, HDR 10+, HLG HDR 10+
Maximum Resolution 3,840 x 2,160
Screen Size 85"
Standard Refresh Rate 4K at 60 Hz (1080p at 120 Hz)
Audio
Compatible with virtual assistants Google Assistant,Alexa
RMS Output Power 20 W
Computers
Operating System Tizen Smart TV
Input / Output
HDMI 3
USB 1
Other
Package weight 81.7 kg
package dimensions 2399 x 1444 x 230 mm