Samsung QN85QN70HAFXZC | 85" TV - Neo QLED - QN70H Series - 4K 60Hz
SKU QN85QN70HAFXZC
Original price
• Full-array Mini LED backlighting for improved contrast and brightness.
• Refresh rate: 4K at 60 Hz (1080p at 120 Hz).
• Gaming Mode with ALLM, Auto AI, Samsung Gaming Hub, and UltraWide.
• 20W 2.0-channel audio system with wireless Dolby Atmos and Q-Symphony support.
• Built-in Active Voice Amplifier Pro, Adaptive Sound Pro, and OTS Lite.
• One UI Tizen with Vision AI Companion, Art Store, and SmartThings.
• Three HDMI 2.0 ports with eARC, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.3, and AirPlay 2.
Characteristics
Brand Samsung
Product series QN70H
Bluetooth Yes
Speaker 2 channels
Characteristics Art Store
Available languages English, French, Spanish
Image
Contrast (ratio) Mega Contrast
HDR 10, HDR 10+, HLG HDR 10+
Maximum Resolution 3,840 x 2,160
Screen Size 85"
Standard Refresh Rate 4K at 60 Hz (1080p at 120 Hz)
Audio
Compatible with virtual assistants Google Assistant,Alexa
RMS Output Power 20 W