Samsung QN85LS03HWFXZC | 85" TV - The Frame Pro - LS03HW Series
SKU QN85LS03HWFXZC
Original price
• Wireless One Connect transmitter that transmits wireless signals up to 10 meters.
• Quantum Matrix Slim technology with Mini LED Supreme for precise contrast.
• NQ4 AI Gen3 processor with 4K Pro upscaling and intelligent optimization.
• Native 144Hz gaming with 240Hz DLG and Advanced Motion Xcelerator.
• Neo Quantum HDR with Adaptive HDR10+ and Auto Pro Remastering.
• Real Depth Enhancer and Color Booster Pro for exceptional realism.
Characteristics
Brand Samsung
Product series LS03HW
Bluetooth BT 5.3
Ethernet Yes
Image
HDR 10, HDR 10+, HLG HDR 10+ (ADAPTIVE/GAMING)
Display resolution 3840 x 2160
Screen Size 85"
Standard Refresh Rate 144Hz 4K / 240Hz at 1080p FreeSync Premium Pro
Audio
RMS Output Power 40 W
Computers
Operating System Tizen Smart TV
Input / Output
HDMI 5
USB USB-A (2x)
Compatibility
VESA compatibility 600 x 400
Other
FreeSync FreeSync Premium Pro
Autoplay mode Yes (ALLM)
HDR (High Dynamic Range) Neo Quantum HDR
HDMI eARC Yes
Optical input Yes
Smart features Apple Airplay, Samsung Daily+
SmartThings Yes
Variable refresh rate Yes
Motion technology Motion Xcelerator 144Hz