Samsung QN83S90FAEXZC | 83" Television - S90F Series - OLED - 4K - 120Hz
- NQ4 AI Gen3 processor with intelligent image enhancement.
- 120Hz refresh rate (up to 144Hz) for smooth gaming.
- HDR+ technology with automatic optimization.
- Motion Xcelerator 144Hz for natural motion.
- IA 4K Pro upscaling for low-resolution content.
- Adaptive game mode for optimized gaming experience.
- 7-year free update guarantee.
Characteristics
Brand Samsung
Product series S90F
Display Screen Type 4K OLED
Color Perceptual Color Mapping
Image Aspect Ratio 4K
Bluetooth Yes, 5.3
Available languages English, French, Spanish
Image
image processor NQ4 AI Gen3 processor
Contrast (ratio) Self-illuminating pixels
HDR 10, HDR 10+, HLG HDR 10+ (ADAPTIVE/GAMING)
Screen Size 83"
Standard Refresh Rate 120 Hz
Audio
Compatible with virtual assistants Yes
HDMI 4
USB 2
Compatibility
VESA compatibility 400 x 300
Dimensions
Weight without stand 37.6kg
Other
Package weight 52kg
FreeSync FreeSync Premium Pro
package dimensions 2024 x 1234 x 189
Viewing angles Wide Viewing Angles
HDR (High Dynamic Range) OLED HDR+
HDMI 2.1 4K Yes
eARC Yes
Dimensions without stand 1,851 x 1,062.8 x 44.9
Variable refresh rate Yes
Anti-Reflection Yes
Motion technology Motion Xcelerator 144Hz
Speaker setup 40W, 2.1-channel