Samsung MRN85R85HAFXZC | 85" TV - Micro RGB - Anti-glare - 4K 144Hz - R85H Series
SKU MRN85R85HAFXZC
Original price
The Samsung Micro RGB R85H TV redefines visual excellence with its RGB Micro-LED backlighting. The Micro RGB AI engine and anti-glare screen deliver unmatched precision and color for a smooth gaming experience at up to 240Hz, ensuring ultimate performance.
• Micro RGB AI engine that optimizes color accuracy and contrast.
• Anti-glare screen for comfortable viewing in all lighting conditions.
• Micro RGB HDR+ for exceptional dynamic range and precise detail.
• 144Hz gaming at 4K and 240Hz at 1080p with FreeSync Premium Pro.
• AI Sound Controller that adjusts audio based on content and environment.
• Soccer AI Mode, which optimizes picture and sound for watching soccer.
• Art Store and AI Wallpaper, which turn your screen into a personalized gallery.
Characteristics
Brand Samsung
Product series R85H
Image Aspect Ratio 4K
Bluetooth Yes, 5.3
Characteristics Art Store / AI Wallpaper
Available languages English, French, Spanish
Standard VESA mount 400 x 300
Image
image processor Micro RGB AI Engine Pro
Contrast (ratio) Mega Contrast
HDR 10, HDR 10+, HLG Compatible with HDR 10 technology
Display resolution 3840 x 2160
Screen Size 85"
Standard Refresh Rate 144Hz 4K / 240Hz at 1080p FreeSync Premium Pro
Computers
Operating System Tizen Smart TV
Input / Output
HDMI 4
USB 1
Other
Package weight 46.2 kg
package dimensions 2060 x 1200 x 178 mm
Samsung TV plus Yes
Motion technology Motion Xcelerator
Speaker setup 20W, 2.0 channels