LG OLED88Z3PUA | 88" 8K OLED Evo Smart TV - Z3 Series - ThinQ AI - a9 AI 8K Gen6 Processor - Black
SKU OLED88Z3PUA
Original price
Smart TV Z3 Series
88" - OLED Evo - 8K - 120 Hz refresh rate - Processor a9 AI 8K Gen6 - HDR 10 - IA Super Upscaling 8K - AI Picture Pro 8K - Brightness Booster Max - Dolby Atmos & Vision, VRR, G-sync and Freesync - WOW Orchestra - AI Sound Pro (Virtual 5.1.2 Up-mix) - Clear Voice Pro - Game Dashboard - Game Optimizer - NVIDIA G-Sync - AMD FreeSync Premium - VRR - Auto Low Latency Rate (ALLM) - 4K 120 fps - 4 HDMI ports - Bluetooth - Wi-Fi - Google Assistant - Amazon Alexa integrated - ThinQ AI and webOS 23 - Speakers direction up - Magic Remote with NFC
Characteristics
Brand LG
Product series Z3
Image Aspect Ratio 8K
Bluetooth Yes 5.0
Standard VESA mount 400 x 400
Year 2023
Image
Screen Size 88"
Standard Refresh Rate 120Hz Native
Audio
Compatible with virtual assistants Alexa (built-in), Google Assistant
Number of channels 4.2-channel
Audio formats Dolby Atmos and DTS:X
Computers
Processor Type a9 AI Processor 8K Gen6
Input / Output
USB 3 units (v 3.0: 1 unit / v2.0: 2 units)
Other
Package weight 152.5 Kg
Dimensions with stand 1961 x 1458 x 281 mm
package dimensions 2126 x 1386 x 710 mm
HDMI In 4
Dimensions 1961 x 1122 x 51.0 mm
HDR (High Dynamic Range) Dolby Vision / HDR10 / HLG
Weight with stand 105.5 Kg
HDMI 2.1 4K Yes
Multi View Yes
Remote control Magic remote control with NFC
Wi-Fi Yes (Wi-Fi 6E)
Audio output 80W