LG OLED83G6WUA | 83" 4K OLED TV - 120Hz - LG Gallery+ - ThinQ AI - G6 Series
SKU OLED83G6WUA
Original price
• Gaming 165Hz VRR with G-SYNC, FreeSync Premium, 0.1ms response time.
• webOS 26 with Google Gemini and Microsoft Copilot integrated.
• 11 AI Sound Pro 4.2-channel sound for a cinema experience.
• 4 HDMI 4K 120Hz eARC ports, Wi-Fi, Bluetooth 5.3, AirPlay2.
• AI Concierge and LG Shield for security and personalization.
• Game optimizer with quick access to all settings.
• 5-year panel warranty + OLED Care+ program for optimal protection.
• LG Gallery+ gives you access to over 100 works of art.
Available for pre-order now!
Characteristics
Brand LG
Product series G6
Display Screen Type 4K OLED
Image Aspect Ratio 4K
Bluetooth Yes, 5.3
Ethernet 1 entry
Characteristics Compatible with USB cameras and room-to-room sharing
Image
image processor a11 AI Processor Gen3
Screen Size 83"
Standard Refresh Rate 120Hz (Up to 165Hz)
Audio
Compatible with virtual assistants Alexa (built-in), Google Assistant
Number of channels 4.2-channel
Audio formats Dolby Atmos and DTS:X
Input / Output
USB 2 (v 2.0)
Other
HDMI In 4
HDR (High Dynamic Range) Dolby Vision / HDR10 / HLG
HDMI eARC Yes
Processor a11 AI Sound Pro
HDMI 2.1 4K Yes
Multi View Yes
Remote control Magic remote control
Wi-Fi Yes (Wi-Fi 6)
Audio output 60W