LG OLED83C6HUP | 83" 4K OLED TV - C6 Series - 120Hz - a11 AI Processor Gen3
SKU OLED83C6HUP
Original price
- 4K OLED screen with self-illuminating pixels for perfect blacks.
• A11 AI Gen3 processor with intelligent 4K upscaling.
- 120Hz refresh rate (up to 165Hz VRR).
- Dolby Vision, HDR10 and HLG compatible.
- Ultra-fast response time (less than 0.1ms).
- Game Dashboard with optimized game modes.
• webOS system and ThinQ AI.
Available for pre-order now!
Characteristics
Brand LG
Product series C6
Display Screen Type 4K OLED
Image Aspect Ratio 4K
Bluetooth Yes, 5.3
Ethernet 1 entry
Image
image processor a11 AI Processor Gen3
Screen Size 83"
Standard Refresh Rate 120Hz (Up to 165Hz)
Audio
Compatible with virtual assistants Alexa (built-in), Google Assistant
Number of channels 2.2-channel
Audio formats Dolby Atmos and DTS:X
Input / Output
USB 2 (v 2.0)
Other
HDMI In 4
HDR (High Dynamic Range) Dolby Vision / HDR10 / HLG
HDMI eARC Yes
Processor a11 AI Sound Pro
HDMI 2.1 4K Yes
Remote control Magic remote control
Wi-Fi Yes (Wi-Fi 6)
Audio output 40W